Гирі і стандарти

Гирі і стандарти

ДСТУ OIML R 111-1:2008 Гирі класів точності Е1, Е2, F1, F2, M1, M1-2, M2, M2-3 i M3. Частина 1. Загальні технічні вимоги та методи випробування (OIML R 111-1:2004, IDТ)

НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

ГИРІ КЛАСІВ ТОЧНОСТІE1, E2, F1, F2, М1, М1-2, М2, М2-3 і М3Частина 1. Загальні технічні вимоги та методи випробування

ГИРІ КЛАСІВ ТОЧНОСТІE1, E2, F1, F2, М1, М1-2, М2, М2-3 і М3Частина 1. Загальні технічні вимоги і методи випробувань

WEIGHTS OF CLASSESE1, E2, F1, F2, М1, М1-2, М2, М2-3 і М3Part 1. General technical requirements and test methods

Чинній від 2010-01-01

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1 Цей стандарт установлює технічні, зокрема метрологічні вимоги (наприклад основні фізичні характеристики) до гір, що застосовують:

— як еталонні для повірки зважувальних приладів;

— як еталонні для повірки чи калібрування гір більш низького класу точності;

— під час роботи зі зважувальними приладами.

1.2 Застосування

Цей стандарт застосовують до гір номінальною масою від 1 мг до 5000 кг класів точності E1, E2, F1, F2, М1, М1-2, М2, М2-3 і М3

1.3 Найменший клас точності гір

Клас точності гір, які застосовують як еталонні для повірки гир або зважувальних приладів, повинен відповідати вимогам відповідних стандартів.

1.3.1 Класі точності гір OIML визначають так:

Клас точності Е1

Гирі, призначені для забезпечення простежуваності між національними еталонами одиниці маси (значення маси яких отримано від міжнародного прототипу кілограма) і гирями класів точності Е2 або нижче. Гирі або набори гир класу точності Е^ потрібно супроводжувати свідоцтвами про калібрування (див. 15.2.2.1).

Клас точності Е2

Гирі, призначені для застосування під час повірки чи калібрування гир класу точності Ft або для застосування під час роботи зі зважувальними приладами спеціального класу точності І. Гирі чи набори гир класу точності Е2потрібно супроводжувати свідоцтвами про калібрування (див. 15.2.2.2). їх можна застосовувати як гирі класу Е,, якщо вони відповідають вимогам, що пред'являють до шорсткості поверхні, магнітній сприйнятливості й намагніченості для гир класу точності E1 і якщо у свідоцтвах про калібрування наведено відповідні дані, як це зазначено в 15.2.2.1.

Клас точності F1

Гирі, призначені для застосування під час повірки або калібрування гир класу точності F2 і для застосування під час роботи зі зважувальними приладами спеціального класу точності І та високого класу точності II.

Відповідає офіційному тексту

Клас точності F2

Гирі, призначені для застосування під час повірки або калібрування гир класу точності Мі і, можливо, класу точності М2. Також призначені для застосування у важливих комерційних операціях (наприклад із дорогоцінними металами й каменями) під час роботи зі зважувальними приладами високого класу точності II.

Клас точності М1

Гирі, призначені для застосування під час повірки або калібрування гир класу точності М2 і для застосування під час роботи зі зважувальними приладами середнього класу точності III.

Клас точності М2

Гирі, призначені для застосування під час повірки або калібрування гир класу точності М3, під час основних комерційних операцій і роботи зі зважувальними приладами середнього класу точності III.

Клас точності М3

Гирі, призначені для застосування під час роботи зі зважувальними приладами середнього класу точності III і звичайного класу точності ІІІІ.

Класи точності М3 та М2-3

Гирі масою від 50 кг до 5000 кг більш низької точності, призначені для застосування під час роботи зі зважувальними приладами середнього класу точності III.

Примітка. Похибка визначення маси гирі, застосовуваної для повірки зважувального приладу, не повинна перевищувати третини від границь допустимої похибки для приладу. Ці значення наведено в 3.7.1 OIML R 76 Nonautomatic Weighing Instruments (1992).

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

OIML R 76:1992 Неавтоматичні зважувальні прилади.

2 ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ЗРОЗУМІТИ

Термінологія, яку застосовують у цьому стандарті, відповідає International Vocabulary of Basic and General Terms in Metrology (редакція 1993 p.) [1] і International Vocabulary of Terms in legal Metrology (редакція 2000 p.) [2]. Крім того, у цьому стандарті застосовують терміни та визначення позначених ними зрозуміти, наведені нижче.

2.1 клас точності (accuracy class)

Познака класу точності гирі або набору гир, який співвідноситься з певними метрологічними вимогами, спрямованими на підтримання значення маси в межах нормованих границь

2.2 ваги (balance)

Сукупність операцій, які встановлюють за заданих умов співвідношення між значеннями величин, відображених вимірювальним приладом або вимірювальною системою, або значеннями, представленими матеріальною мірою або стандартним зразком, і відповідними значеннями, відтворюваними еталонами.

Примітка 1. Результат калібрування дає змогу або приписати показів вимірювані величини, або визначити поправки до показів.

Примітка 2. Калібрування може також визначати інші метрологічні властивості, такі як ефект впливних чинників.

Примітка 3. Результат калібрування може бути записано в документи, що іменується свідоцтвом про калібрування або протоколом калібрування

2.3. свідоцтво про калібрування (протокол) (calibration certificate (report))

Свідоцтво, видане уповноваженою чи проакредитованою лабораторією, у якому записано результати калібрування.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

Згідно з національним законодавством України калібрувальні лабораторії акредитують на відповідність вимогам ДСТУ ISO 17025.

2.4 сертифікат відповідності (certificate of conformity)

Документ, установлений національною уповноваженою організацією, який казує на довіру, що визначена гиря, набір гир або зразки відповідають наведеним вимогам цього стандарту (див. OIML Certificate System for Measuring Instruments)

2.5 контрольний еталон {check standard)

Еталон, який застосовують у процесі статистичного контролю, щоб забезпечити «перевірку» для гарантії того, що еталони, вимірювальні процеси та результати знаходяться всередині допустимих статистичних границь

2.6 звіряння (comparison)

Метод вимірювання, заснований на порівнянні значення вимірюваної величини з відомим значен­ням тієї самої величини

2.7 умовна маса (також має назву умовне значення маси) (conventional mass also called the conventional value of mass)

Умовне значення результату зважування в повітрі відповідно до OIML D 28 [3]. Для гирі за нор­мальної температури (fref) 20 °С, умовне значення маси — це значення маси еталонної гирі густиною (pref) 8000 кг/м[1], що врівноважує її в повітрі, умовна густина якого (р0) — 1,2 кг/м3

2.8 густина тіла (density of a body)